اصطلاحات بورس

1- بازار ثانویه به چه معناست؟

بازار ثانویه شامل خریداران و فروشندگان سهام اوراق قرضه ای است که قبلا انتشار یافته است .برای مثال اگر فردی بخواهد سهم یا ورقه ای قرضه ای راکه برای اولین بار پس از عرضه توسط یک شرکت خریداری کرده به فروش برساند باید به بازار ثانویه برود. به همین ترتیب وقتی شخصی بخواهد سهم یا ورقه قرضه مربوط به شرکتی را از بازار ثانویه خریداری کند (در صورتی که آن شرکت در فهرست شرکت های پذیرفته شده در بازار سهام باشد) ناچار نیست منتظر انتشار عمومی سهام جدید آن شرکت بماند. بورس اوراق بهادار مهم ترین نهاد بازار ثانویه برای معاملات اوراق بهادار است. بازار ثانویه مکانی است که سهام منتشرشده ودر حال انتشارمورد خرید وفروش قرار می گیرند. تفاوت بازار ثانویه با بازار اولیه در این است که در بازار اولیه عرضه کننده ،سهام را مستقیما به سرمایه گذار می فروشد.ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 2 |

                                     بازار مالی روزانه مدرن

 

 

  با بررسی دقیق ویژگی‌های مهم بورس اوراق بهادار تهران (TSE) می‌توان به درک کامل و توضیح درست علت رشد چشمگیر آن در گذشته و رفتارهای مملو از خطر آن در آینده نائل آمد؛ حاکم بودن سلطة دولتی، مالکیت دولتی حداکثری، اندازة کوچک و دامنة محدود عملکرد و بالاخره تقلب و دخل و تصرف اعضا وابسته به سازمان. نخست آن‌که ساختار حاکمیتی (نظارتی) بورس اوراق بهادار تهران آن را بالقوه وابسته به دولت می‌کند. ریاست نهادهای اصلی این سازمان (شورای عالی، هیأت پذیرش و هیأت داوری) عمدتاً برعهدة مقامات دولتی شاغل یا نمایندگان منتخب دولت می‌باشد. رییس بانک مرکزی ایران ریاست شورای عالی بورس را برعهده دارد. قائم‌مقام او در رأس هیأت مدیره و هیأت پذیرش قرار دارد و این هیأت مدیرة هفت نفرة منتخب کارگزاران نیز پاسخ‌گوی امنیت نظارت است و اعضا آن را شورای بورس انتخاب می‌کنند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 23 |

                                              بازارهاي سرمايه

بازارهاي سرمايه از بازارهاي اوراق بهادار دست اول (اوليه)و بازارهاي اوراق بهادار دست دوم(ثانويه)تشكيل مي گردند. بازارهاي دست اول از منابع اصلي تأمين مالي شركت ها به حساب مي آيند.

بازارهاي دست اول:

به لحاظ اقتصادي، يكي از وظايف مهم بازارهاي مالي ،تسهيل تشكيل سرمايه است. بازار اوراق بهادار دست اول جايي است كه شركت مي تواند در آنجا دارائي هاي مالي خود را با منابع مالي بلند مدت مبادله كند


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 23 |

اصطلاح

معنی

آئين نامه شرايط و ضوابط پذيرش سهام در بورس اوراق بهادار

آئين نامه اجرايي پذيرش سهام شركتها در بورس اوراق بهادار مصوب شوراي بورس در سال 1380

آئين نامه نحوه انتشار اوراق مشاركت

آئين نامه اجرايي قانون نحوه انتشار اوراق مشاركت مصوب هيأت وزيران در سال 1377

اركان بورس

عبارت است از : شوراي بورس، هيأت پذيرش اوراق بهادار، سازمان كارگزاران بورس، هيأت داوري بورس


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 23 |

واژه نامه اصطلاحات فارکس


 Account Balance تراز حساب (اطلاعات حساب )
بخشی از صفحه نمایش نرم افزار معاملاتی که میزان موجودی حساب معامله گر و همچنین میزان سود یا ضررخالص یک پوزیشن باز را نشان می دهد .

Account Information اطلاعات حساب (تراز حساب )
بخشی از صفحه نمایش نرم افزار معاملاتی که میزان موجودی حساب معامله گر و میزان سود یا ضرر خالص یک پوزیشن باز رانشان می دهد.

(Offer   Ask )پیشنهاد فروش (عرضه )
نرخی که یک فروشنده یا معامله گر برا ی فروش یک ارز در نظر می گیرد.  همچنین قیمتی که  معامله گر می تواند روی آن یک واحد ارزی را بخرد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 1 |
یکی از تصمیماتی که مدیران واحد اقتصادی به منظور حداکثر ساختن ثروت سهامدارن اتخاذ می نمایند، تصمیمات مربوط به

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 2 |
پنج اصطلاح  معروف و کاربردی  که در بازار بورس مور استفاده قرار می گیرد به شرح زیر میباشد:

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مجتبی ملکی چوبری در و ساعت 2 |